عایق نانو چیست ؟

این نانو عایقها برای عایق کاری انواع سطوح ساختمانی و صنعتی، مقاوم سازی و ضد پوسیدگی نمودن آنها و در نتیجه افزایش عمرمفید سازه ها به کار می روند و از نفوذ رطوبت ( 100% ) و گرما و سرما ( بیش از 30% ) جلوگیری می نمایند و از آنها میتوان به عنوان عایقی کامل که دارای ضخامتی کم (چند صد میکرون)، استحکام بسیار بالا و چسبندگی فراوان می باشند نام برد .

این نانو عایقها را بر روی هر نوع سطحی می توان اجرا نمود از جمله : سطح بام ها و سقف سازه ها،استخرها ، نماهای ساختمانی، تاسیسات و مخازن صنعتی(بیمارستانها ، تصفیه خانه ها، تاسیسات پالایشگاههاو…)

(دارای مقاومت حرارتی از دمای 40-تا 120+درجه سانتیگراد)

از دیگر ویژگیهای آنها داشتن مقاومت بالا در برابر رشد باکتری ، کپک و قارچ ، مقاومت بسیار بالا در برابر نفوذ پرتوهای فرابنفش (uv) ، قابلیت تنفس( انباشته نشدن رطوبت در پشت عایق )و ویژگی هماهنگ بودن با محیط زیست وسلامتی انسان می باشد .

همچنین با توجه به آزمایشهای انجام شده برای محاسبه میزان کاهش هدر رفت انرژی(energy saving) از سطوح عایق شده ، با کاربرد آنها می توان بیش از30% از هدر رفتن انرژی جلوگیری نمود. ( کاهش هزینه های مصرف انرژی)
بخش اصلی این عایقها ترکیبی از چندین نانو سیلیکاسول می باشد ، این ماده طوری طراحی و ساخته شده است که با تشکیل واحدهایی با پرزهای فراوان و چگالی پایین و محبوس کردن هوا در ابعاد نانو متری ( ضریب انتقال حرارت هوا نزدیک به صفر می باشد) افزون بر جلوگیری از نفوذ رطوبت از انتقال حرارت نیز جلوگیری می نماید. (که البته خود این ماده نیز ضریب هدایت حرارتی بسیار پایینی دارد.W/mK 0.017)

بخش دیگر این نانو عایقها را رزینی پلیمری تشکیل داده که در مجموع عایقی ضد رطوبت ، حرارت ، پوسیدگی و خوردگی و با چسبندگی بسیار بالا را بوجود می آورند که یکی از هدفهای نهایی دنیای صنعت و ساختمان می باشد.
(که البته از نظر هزینه نیز قابل رقابت با عایقهای سنتی و مرسوم میباشد با توجه به اینکه سطححی رنگی و طراحی شده را نیز میتوان به دست آورد.)

معرفی عایق های شفاف نفوذ کننده:

عایق شفاف و نفوذ کننده نانو بر اساس کوپلیمر آکریلیک پایه آب که با نانو سرامیکها همگن گردیده فرآوری شده است و به شکل سرد اجرا می گردد، تک جزیی بوده و به عنوان عایق رطوبتی نفوذ کننده دارای کاربردی جامعبر روی انواع سطوح ساختمانی دارد و کاملا مقاوم به آب و رطوبت محیط می باشد.

فوايد و منافع در مقايسه با پوشش‌هاي كنوني بام:

صرفه‌جويي در مصرف انرژي: nanoisocover مي‌تواند تا 40% در مصرف انرژي صرفه‌جويي كند.
صرفه‌جويي در هنگام رنگ‌آميزي: nanoisocover به وسيله قلم‌مو، غلطك و رنگ‌پاش قابل اجرا مي‌باشد و نيازي به دستگاه‌هاي تخصصي ندارد. زمان رنگ‌آميزي نيز كاهش‌ مي‌يابد زيرا يك دست رنگ در مدت دو تا سه ساعت خشك مي‌شود و براي رنگ‌آميزي مجدد آماده مي‌شود.

سبك وزني: nanoisocover داراي خصوصيات لازم گرمايي است ولي جرمي معادل kg/m2 73/0دارد. بدليل اينكه نسبت به روش‌هاي عايق‌بندي سنتي بسيار سبك‌تر است، براي مناطقي كه تحمل بار سنگين را ندارند مانند سقف‌هاي سبك‌وزن يا پانل‌هاي نازك بسيار مناسب هستند.

قابليت انعطاف‌پذيري عالي: nanoisocover قابليت تطبيق با دامنه‌هاي دمايي وسيعي را دارد. طول عمر و قابليت انعطاف‌پذيري اين محصول را براي سطوحي كه در اثر گرمايش يا سرمايش و انقباض، انبساط و يا جابجايي ناشي از آن خم شده يا تغيير مكان مي‌دهند بسيار مناسب مي‌سازد. چراكه اين محصول اين قابليت را دارد كه همراه با سطح طويل يا خم شده و يا به‌صورت اول بازگردد بدون آنكه ترك بخورد يا مچاله شود. بنابراين اين اطمينان وجود دارد كه سطح همواره دارای پوشش و محافظت باقی میماند.

مانع اشعه فرابنفش: nanoisocover قابليت محافظت در مقابل اشعه فرابنفش خورشيد را دارد كه ورود كمتر اشعه‌هاي فرابنفش مضر را به داخل محيط مسكوني و اداري فراهم مي‌آورد.

اطلاعات محصول رنگ عایق بام و نمای nanoisocover:

رنگ عايق‌كننده بام nanoisocover: رنگ بام الاستيك مانند عايق‌كننده ايست كه تركيبات آلي فرار (VOC) آن كم بوده و 100% آكريليك و الاستومتريك مي‌باشد. اين محصول به نحوي ساخته شده است كه عايق موثري براي بام و ديوارهاي خارجي باشد. پس از اجرا بعنوان مانع تابش كننده‌اي نامرئي گرماي تابشي را بازميتاباند و باعث راحتي، كاهش نيازهاي سرمايشي و گرمايشي ، مانع رطوبتي و مانع انعكاس صدا در محيط است.

توصيف محصول:

رنگ عايق‌كننده بام nanoisocover داراي تائيديه Energy Star، الاستومتريك، لاستيكي و آكريليك و با VOC پايين است. ثابت شده كه اين محصول مي‌تواند ورود گرما را به داخل ساختمان تا بيش از 35% كاهش دهد. اين رنگ بام بازتاب كننده گرما و مانع تابشي بسيار مؤثر به منظور محافظت حداكثر در مقابل گرما و سالهاي بدون نياز به تعميرات طراحي شده است. فرمول خاص آن ميزان VOC را كه باعث افزايش بوي بسياري از رنگ‌ها و همچنين آلودگي هواست كاهش داده است. اين رنگ بام به طور ويژه براي انواع مصالح ساختماني خارجي در خانه‌ها ، بيمارستان‌ها ، ساختمان‌هاي اداري و دولتي، مدارس، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها … فرموله شده است. يعني اماكني كه نياز به بهبود عايق‌بندي دارند بسيار سودمند مي‌باشد. nanoisocover با بازدهي بالا، مقاوم در برابر آلودگي بوده و به سهولت قابل اجراست و حاوي رنگدانه‌هاي سربي نيست براي استفاده در خارج از ساختمان مناسب است.

ويژگي‌هاي محصول:

خواص عايق‌بندي عالي، ضد انعكاس صدا، بازتابنده گرما، كاهنده نيازهاي گرمايشي و سرمايشي، افزايش راحتي، عايق رطوبتي، ضد قارچ و كپك و مانع تابشي عالي ميباشد.

كاربرد:

براي اتاق زير شيرواني، زيرزمين و بعنوان بتونه خارجي بسيار توصيه ميشود.

مناسب اجرا بر سطوح آماده شده زير:

بام‌هاي آسفالتي، خانه‌هاي سيار، بام‌هاي سراميكي، بام‌هاي بتني، بام‌هاي فلزي، بام‌هاي مسطح مرسوم در خانه‌ها و آپارتمان‌ها، بيمارستان‌ها، ساختمان‌هاي تجاري، مدارس، ساختمان‌هاي اداري، هتل‌ها و مسافرخانه‌ها ميباشد.

ويژگي‌هاي اختصاصي محصول:

رنگ: به صورت اصلی در 12 رنگ معمولی می باشد که درصورت درخواست مشتری و تقاضای بالای 500 کیلوگرم رنگ به دلخواه مشتری می باشد.

نماي پاياني: سطحی صاف و رنگ آمیزی شده
نقطه اشتعال: تنها در مقابل شعله مستقیم آتش جمع می شود.
درصد جامد حجمي: 2% ± 42/50%
درصد جامد وزني: 2% ± 31/60 %

پوشش تقريبي: هر کیلو حدود 3 متر مربع را بسته به نحوه اجرا و تخلخل سطح پوشش مي‌دهد.
مقاومت در برابر مواد شیمیایی: مواد nanoisocover در مقابل تمامی اسیدها و بازهای موجود و مواد خورنده و شوینده موجود مقاوم بوده و از بین نمیرود.

رقیق سازی: با آب
زمان لازم برای خشک شدن: پس از حدود 4- 3 ساعت ميتواند لمس شود و بسته به شرايط پس از يك شبانه‌روز براي دست دوم رنگ آماده است.

اطلاعات آناليز محصول: رنگدانه:41/45% حامل: 59/54%

آماده سازي سطح:

تمام سطحي كه قرار است رنگ شود بايد پاكيزه، خشك، سالم، عاري از گرد و خاك ، روغن، چربي، واكس، كپك و … باشد. سطوحي كه در آنها كپك مشاهده مي‌شود بايستي كاملا بوسيله‌ برس سيمي نرم تا متوسط و محلولي شامل يك فنجان تري سديم فسفات (TSP) يك ليتر سفيدكننده خانگي و سه ليتر آب تميز شود. محلول بايد بر سطح موردنظر 10 تا 20 دقيقه باقي بماند و سپس با آب تميز كاملا شسته شود. 24- 12 ساعت زمان براي خشك شدن در نظر گرفته شود. رنگ ورقه ورقه شده، ترك خورده، پودرشده يا رسوب كرده از رنگ‌آميزي ‌هاي قبلي رابا تراشيدن، سمباده كشيدن با برسي سيمي يا برس‌هاي الكتريكي تميز كنيد. تمام سطوح غير صاف را به سمت قسمت‌هاي مجاورش سمباده نرم كنيدو تمام سطوح براق را كاملا سمباده بكشيد تا كاملا مات و يكدست شوند. لازم است تمام درزها سطح بام پيش از اجرا كاملا تعمير شوند در غير اينصورت تحت پوشش گارانتي قرار نخواهند گرفت.

اجرا:

رنگ عايق‌كننده بام به سهولت بوسيله قلم‌موي با كيفيت، غلطك يا اسپري قابل اجراست. براي حصول نتيجه بهتر قلم‌مو يا غلطك توصيه مي‌شود. براي افزايش تاثير كار بهتر است كليه خلل‌ و فرج سطح بوسيله بتونه پوشيده شود. در صورت استفاده از برس يك دست رنگ به صورت صاف و پرتر به سطوح كوچكتر مانند برآ‌مدگي‌هاو فرورفتگي‌ها بزنيد. در صورتي‌كه از غلطك استفاده مي‌شوديك دست رنگ يكنواخت و پرتر با حركت به شكل M يا ضربدري بزنيد و از رنگ‌آميزي مجدد خودداري نماييد. همواره سعي كنيد رنگ‌آميزي جديد با رنگ‌آميزي قديمي هم‌پوشاني داشته باشد. درصورت استفاده از رنگ‌پاش بی هوا توصیه میشود که حداقل دارای فشارpsi2000و قطر نازل آن 019/0- 017/0 باشد. در طول استفاده از رنگ‌پاش سطح بایستی back-rolled باشد تا بتونه سطح موثرترعمل کند و میزان چسبندگی و حتی کل کار را تضمین کند.